Životopis
strukturovaný / vzor / formulář

Rychlé vyhledávání:

Zadat můžete například pracovní pohovor

Pracovní pohovor

Našli jste si potenciálního zaměstnavatele, kterému jste zaslali svůj profesní životopis spolu s motivačním dopisem. Po několika dnech čekání jste byli, ať už formou e-mailu nebo telefonicky kontaktováni a pozváni k osobnímu pohovoru. V tento moment máte za sebou úspěšně zvládnutou první část výběrového řízení na Vámi vyhlídnutý pracovní post. Osobní pracovní pohovor, který Vás nyní čeká je velice důležitým mezníkem, na který musíte být dostatečně připraveni

Získejte informace o Vašem potenciálním zaměstnavateli

Tak jako ve škole, i u získávání nového pracovního poměru by měla být dodržována určitá pravidla. Tedy, poctivě zpracované domácí úkoly a příprava na vyučování. V našem případě se jedná nejen o získání podstatných informací o naší pracovní pozici, ale i celé firmě. Zkrátka, zaměstnavatele přesvědčíte snadněji tehdy, když mu dáte jasně najevo Váš zájem o pracovní post formou informovanosti a připravenosti k danému místu.

Informace o firmě, popřípadě přímo o nabízeném místě lze získat několika způsoby. Prvním způsobem jak se dostat k cenným informacím je internet. Na internetových stránkách firmy dohledáte vše podstatné týkající se Vašeho potencionálního zaměstnavatele. Jako další způsob získání informací je telefonicky nebo formou e-mailu kontaktování personalisty či personalistky ve Vámi vyhlídnuté firmě. Odpovědného člověka požádáte o potřebné informace týkající se pracovního místa, o které máte zájem. Při této příležitosti si poté můžete domluvit přímo osobní schůzku ve firmě. V den pracovního pohovoru se snažte zaujmout zaměstnavatele tím, jak hodně Vás nová pracovní příležitost zajímá, jak se chcete seznámit s prostředím, ve kterém byste měli nově působit. Zkrátka a jednoduše pokuste se zachovat v očích zaměstnavatele dojem, že Vaší motivací je opravdu pro něj spolehlivě pracovat.

Jaké vhodné oblečení na pracovní pohovor?

V rámci Vámi zvolené profese, o kterou se ucházíte, volte i způsob oblečení.

Představíme-li si potencionálního zájemce o práci, který má zájem stát se řidičem traktoru na statku, oblek a kravata bude asi nejméně vhodné řešení pro obhajobu daných schopností a zkušeností v oblasti řízení. Oblek by měl být zvolen pouze tehdy, vyžaduje-li si to prostředí ve firmě. Vyberte si takový oděv, ve kterém se cítíte dobře a díky kterému je Vaše sebevědomí ještě silnější. Nedoporučujeme Vám příliš křiklavé barvy nebo provokativní styl oblékání, které by mohlo spíše mít negativní vliv na Váš pracovní pohovor. Pozor si také dejte na příliš pronikavé parfémy, díky kterým by se mohl Váš pohovor také zkomplikovat.

Přijímací pracovní pohovor

I přesto, že jste již svůj profesní životopis spolu s motivačním dopisem zaslali na adresu Vašeho potencionálního zaměstnavatele, doporučujeme Vám si tyto dokumenty vzít sebou. Mějte na paměti, že jedním z velice důležitých faktorů pro úspěšně zvládnutý přijímací pohovor je Vaše spolehlivost. Dbejte tedy na to, abyste byli zhruba 10 minut před jeho zahájením přítomni ve společnosti.

Nacházíte se již přímo v místnosti, ve které se konají pracovní pohovory. Vedle Vás jsou přítomni další lidé, pravděpodobně personalista či personalistka a vedoucí daného oddělení společnosti.

Mějte stále na paměti, že je velice důležité si zachovat klidné sebevědomí. Pozdravte se s přítomnými tak, že při stisku ruky se krátce zpříma podíváte do očí. Poté budete vybídnuti k tomu, abyste se posadili.

Vzhledem k situaci, která bude v tento moment pro Vás asi lehce nepříjemná, snažte se o to, abyste se chovali přirozeně a nedali najevo Vaši nervozitu. Zkrátka, je velice důležité si udržet výraz klidného a sebejistého zájemce o pracovní pozici. Přeci jenom nejistý a nervózní výraz člověka není tím nejlepším řešením.

Na veškeré položené otázky se snažte odpovídat srozumitelně, nahlas a hlavně buďte stále klidní. Vždy se dívejte do očí tomu, s kým momentálně hovoříte. Pokud nebudete něčemu rozumět, nebojte se požádat o bližší vysvětlení k danému tématu. Po celou dobu pohovoru buďte upřímní a nelžete.

Přijímací pohovor a nejčastěji pokládané obecné otázky

 • Jaký je důvod, proč byste chtěl nebo chtěla pracovat právě v naší společnosti?
 • Z jakého důvodu bychom měli přijmout právě Vás do naší společnosti?
 • Proč byste chtěl/a pracovat právě v tomto segmentu?
 • Váš zatím největší pracovní úspěch?
 • Vaše přednosti?
 • Vaše nedostatky?
 • Jste schopen či schopna pracovat v týmu několika lidí?
 • Vaše představa ideálního zaměstnání?
 • Jaké jsou Vaše profesní cíle?
 • Jaké jsou Vaše životní cíle?
 • Z jakého důvodu jste ukončil, nebo ukončila Vaše předchozí zaměstnání?
 • Jaký očekáváte plat?
 • Kdy byste mohl, nebo mohla nastoupit do zaměstnání?

Při těchto položených otázkách se snažte své odpovědi vést stručně a nenechávejte se vyvést z míry.

Těsně před koncem Vašeho přijímacího pracovního pohovoru budete mít pravděpodobně pár minut na položení otázek týkající se zaměstnavatele. Je velice důležité, abyste byli na tento moment připraveni. Váš aktivní zájem o dané pracovní místo se těmito otázkami jen potvrdí.

 • Co je konkrétní náplní práce na tomto postu?
 • Jak vypadá běžný pracovní den zaměstnance na této pozici?
 • Jedná se zde o nově vzniklé pracovní místo?
 • Jakým způsobem a kdy budu informován nebo informována o přijetí či nepřijetí?

Závěr přijímacího pohovoru

Pohovor je ukončen vždy zaměstnavatelem. Poděkujte za pracovní pohovor, který Vám byl umožněn, podejte si ruce a rozlučte se.

Pokud se na Vás usměje štěstí a vy budete informování zaměstnavatelem o vašem vítězství ve výběrovém řízení, doporučujeme Vám prostudovat si informace o Vašich právech a povinnostech zaměstnance podle platného znění zákoníku práce.

Reklama Jobhunter.cz - nabídka práce

Nabídka práce
Volná pracovní místa po celé České republice. Hlavní i vedlejší pracovní poměry. Manažerské, administrativní i dělnické profese.

Brigády pro studenty
informace, tipy a nabídka brigád pro studenty na léto i zimu, brigády a strukturovaný životopis.

Domácí práce
Práce na doma může být relativně jednoduchým a efektivním nástrojem k navýšení rodinného rozpočtu nebo i prostředkem k seberealizaci.

Práce na doma
Hledáte možnosti přivýdělku při studiu, v důchodu nebo na mateřské dovolené. Práce z domova jsou tou pravou možností.

Brigády pro studenty
Jste student na střední či vysoké škole? Hlavně v letních měsících se nabízejí sezónní práce v reklamě, gastronomii a administrativě.

Půjčky
Informace o půjčkách, úvěrech, hypotékách a dalším financování. Možnost sjednat snadno a rychle půjčku online.

Tapety na plochu
Pro plochu Vašeho počítače nebo notebooku. Příroda, vesmír, lidé, auta a další šikorý výběr.

Práce doma
Pro možnost zvýšení rodinného rozpočtu aniž byste využili zbytečně půjčky nebo úvěry.

Obrázky na plochu
Každý den jiný obrázek na pozadí. Celebrity, abstrakce, sport, technika a další.

Práce z domova
Tipy na možnosti přivýdělku na doma ke snížení splátek půjčky, úvěru, hypotéky apod.

Půjčka bez doložení příjmů
Rychlé sjednání nebakovní půjčky online, není třeba dokládat příjem, expresní vyřízení do 24 hodin.

Půjčky bez registru ihned
rychlé nebankovní půjčky bez registru na spotřební zboží i konsolidaci půjček.